Logo Proton
Strona główna -> Oferta -> Projekty urządzeń elektronicznych

Projekty urządzeń elektronicznych


... czyli od ogólnej idei do końcowego urządzenia

Pracownia Elektroniczna Pro-Ton zajmuje się wszystkimi etapami powstawania projektu. Dzięki temu, możliwe jest stworzenie urządzenia ściśle odpowiadającego potrzebom Klienta. Proces projektowy obejmuje:
  • stworzenie schematu elektrycznego,
  • zaprojektowanie płytki drukowanej (PCB),
  • oprogramowanie mikrokontrolera, jeśli projekt opiera się o takowy,
  • wykonanie prototypu/ów,
  • przygotowanie dokumentacji produkcyjnej lub wykonanie końcowego urządzenia we własnym zakresie (wg praktycznych możliwości),
  • zapewnienie wsparcia w razie potrzeby modyfikacji urządzenia w przyszłości.

Czy chodzi o przygotowanie seryjnej produkcji aparatury pomiarowej, czy o nietypowy upominek wykonany w jednym egzemplarzu, Pracownia Pro-Ton pozostaje do Państwa usług.

Zajmuję się zarówno elektroniką analogową, jak i cyfrową/mikroprocesorową. Korzystam z najnowszej generacji podzespołów, takich jak mikrokontrolery (ARM/AVR), wzmacniacze operacyjne, przetworniki c/a, a/c i wiele innych. Jednocześnie bardzo lubię i doceniam klasyczne techniki, takie jak układy tranzystorowe czy układy logiczne. Łączę więc nowoczesność z klasyką, zależnie od tego, co w danym miejscu jest bardziej optymalne.

Od schematu do działającego urządzenia droga jest daleka. Pierwszym krokiem na niej jest zaprojektowanie płytki drukowanej. Posiadam  w tym zakresie duże doświadczenie, niezbędne aby uniknąć problemów z gotowym urządzeniem, które "teoretycznie działa". Projektowanie PCB wymaga uwzględnienia bardzo licznych czynników wynikających z praktycznych niedoskonałości materiałów i podzespołów. Zaniedbanie tego prowadzi w pewny sposób do powstania zakłóceń wynikających z pętli masy, wszelkiego typu przesłuchów, "tajemniczych" awarii sprzętu pojawiających się w przypadkowych momentach, i tym podobnych.

Tworzę oprogramowanie dla wykonywanych urządzeń, korzystając z języków niskopoziomowych (asembler i basic).

Projekt nie kończy się na kartkach papieru i plikach w komputerze. Dzięki praktyce zdobywanej od lat szkolnych oraz faktowi posiadania własnego warsztatu elektroniczno-mechanicznego, jestem w stanie wykonać prototyp lub nawet (w większości przypadków) gotowe, końcowe urządzenie. Prace przeprowadzam we własnym zakresie, korzystając z usług podwykonawców tylko w wyjątkowych przypadkach (jak np. produkcja skomplikowanych płytek drukowanych z metalizacją).

Od ogólnej koncepcji urządzenia, przez etap inżynieryjno-projektowy, po wykonanie końcowe - za spełnienie Państwa oczekiwań na każdym z tych etapów odpowiadam osobiście.

Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę przykładowych opcji. Proponuję zajrzeć również do działu Realizacje i zapoznać się z rzeczywistymi przykładami. Cechą wyróżniającą Pracownię Pro-Ton jest elastyczność współpracy z Klientem, dlatego zapraszam do kontaktu w każdym przypadku dotyczącym materii elektronicznej.

"Mały" projekt - nietypowy, indywidualny "Duży" projekt - produkcja seryjna 
od jednej do kilku sztuk
większe ilości
uproszczona dokumentacja pełna dokumentacja
wykonanie prototypu w Pracowni wykonanie prototypu w Pracowni
ew. wykonanie poprawionego modelu modyfikacje prototypu/ów
pole dla modyfikacji w przyszłości obsługa współpracy z firmami montażowymi
Na przykład: efekt gitarowy, nietypowy sterownik oświetlenia, termostat, zegar Na przykład: przemysłowy kontroler MODBUS, sterownik przepływu gazów, układ zasilania awaryjnego, przetwornice, zasilacze liniowe
Zdjęcie: projekt indywidualny Zdjęcie: projekt seryjny


© 2017 Pracownia Elektroniczna Pro-Ton Piotr Cieśliński